نویسنده: مارینا اوتاوی، عمر حمزاوی

ناشر: web-3o

نوع فایل: exe

تعداد صفحات: -

زبان: فارسی

حجم کتاب: 554 کیلوبایت

توضیحات: احزاب سکولار در جهان عرب

در ادبیات سیاسی از احزاب به همراه مطبوعات، پارلمان و انتخابات، به عنوان چهار رکن دموکراسی یاد میشود. در واقع وجود این ارکان برای دموکراتیک بودن یک نظام سیاسی ضروری فرض شده و تاکنون صدها عنوان مقاله و کتاب در باب آنها به رشته تحریر درآمده است. به همین جهت، وجود این چهار رکن همواره به عنوان استاندارد و معیاری برای بررسی وجود، میزان و درجه حضور دموکراسی در یک جامعه مد نظر قرار گرفته است و از این رو، هر نظامی که درصدد برقراری دموکراسی باشد، بدون شک در راه برقراری این چهار رکن – حتی بصورت ظاهری – تمام تلاش خود را به کار می گیرد. این امر در کشورهایی که مدتی قبل یا بعد از جنگ جهانی دوم به استقلال دست یافتند و بطور کلی در کشورهایی که در ادبیات سیاسی به عنوان

نویسنده: حسین لطفی

ناشر: web-3o

نوع فایل: exe

تعداد صفحات: -

زبان: فارسی

حجم کتاب: 618 کیلوبایت

توضیحات: ارسطو و ابن سینا

در این نوشتار، نویسنده سعی کرده است تا ضمن بررسی تاثیرات ارسو بر اندیشه ابن سینا موارد اختلاف این دو فیلسوف بزرگ یونان و ایران را در سه شاخه طبیعیات، علم النفس و الهیات مورد توجه قرار دهد.

نویسنده: محمد مددپور

ناشر: web-3o

نوع فایل: exe

تعداد صفحات: -

زبان: فارسی

حجم کتاب: 558 کیلوبایت

توضیحات: منطق هرمنوتیکی هیدگر و زندآگاهی حکمت انسی

کتاب حاضر به قلم محمد مددپور با کنکاش در منطق هرمنوتیک رسمی و غیر رسمی حاضر سعی دارد تا تشابهات منطق هرمنونتیکی مارتین هایدگر را با حکمت انسی و اسلامی مورد بررسی قرار دهد.

نویسنده: حمید رضا نمازی

ناشر: web-3o

نوع فایل: exe

تعداد صفحات: -

زبان: فارسی

حجم کتاب: 646 کیلوبایت

توضیحات: فلسفه زیستن

کتاب حاضر مجموعه گفتارهای حمیدرضا نمازی است با عنوان فلسفه زیستن که در سال 1384 در دانشكده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه آزاد ـ تهران مركز- ارائه شده است. این گفتارها پیش از این به صورت مجزا در سایت باشگاه اندیشه ارائه شده است که 9 جلسه اول این مباحث در این کتاب گردآوری شده است. نمازی در این 9 جلسه 9 موضوع اصلی فلسفه زیستن را مورد مداقه و بررسی قرار می دهد.

نویسنده: یوسف علی آبادی

ناشر: web-3o

نوع فایل: exe

تعداد صفحات: -

زبان: فارسی

حجم کتاب: 562 کیلوبایت

توضیحات: زبان حقیقت و حقیقت زبان

این سئوال که چه نوع مشغله‌ی فکری درباره‌ی زبان می‌تواند خصیصه‌ای کاملاً فلسفی داشته باشد و چگونه در خدمت حل مسائل بنیادی فلسفه قرار گیرد، موضوعی است که کتاب حاضر سعی دارد به آن بپردازد.
نویسنده برای بررسی این موضوع، متفکرانی را که هریک در پی‌ریزی شالوده‌ی سنت تحلیلی نقشی پیشگام داشته‌اند برگزیده‌ و سعی کرده است تا نظر خود را درباره‌ی دستاوردهای عمده‌ی ایشان ارائه نماید. وی ابتدا از رئوس نظریه‌ی مور آغاز کرده و سپس به رئوس نظریات فرگه پرداخته است.

نویسنده: علی ربانی گلپایگانی

ناشر: web-3o

نوع فایل: exe

تعداد صفحات: -

زبان: فارسی

حجم کتاب: 596 کیلوبایت

توضیحات: ریشه ها و نشانه های سکولاریسم

سكولاریزم یعنی چه؟ ریشه در كجا دارد؟ فرق آن با علمانیت در جهان اسلام چیست؟ رابطه دین و حكومت چگونه است؟
پیامدهای سكولاریزم چه چیزی است؟ عوامل آن كدامند؟
آیا در اسلام نیز آن عوامل وجود دارند تا سكولاریزم هم وجود داشته باشد یا خیر؟
ارتباط سكولاریزم با مكاتب فكری دیگر چیست؟ آیا بشر تكلیف‌گراست یا حق‌گرا؟
در این اثر، نویسنده تلاش كرده است به سؤالات فوق پاسخ گوید و افزون بر آن، علل و زمینه‌های تاریخی و اجتماعی سكولاریزم را بررسی، و مبانی فلسفی و كلامی آن را بیان نماید.
مباحث كتاب عبارتند از:سكولاریزم و سكولاریزاسیون، علل و زمینه‌های پیدایش سكولاریزم، سكولاریزم و قداست‌زدایی، سیانتیسم و سكولاریزم، سكولاریسم و اومانیسم، راسیونالیسم و سكولاریسم، سكولاریسم و لیبرالیسم، سكولاریسم و مدرنیسم، سكولاریسم و تفكر فلسفی، سكولاریسم در مقایسه با حق و تكلیف.
نویسنده در هر گفتار ضمن تعریف هریك از اصطلاحات بالا، به سیر تاریخی آن نیز اشاره كرده و رابطه آنها را با سكولاریسم بیان كرده و به نقد آن پرداخته است.

نویسنده: مظفر نامدار

ناشر: web-3o

نوع فایل: exe

تعداد صفحات: -

زبان: فارسی

حجم کتاب: 525 کیلوبایت

توضیحات: شبیه سازی مدرنیسم

نویسنده نوشتار حاضر معتقد است شناخت جریان های این دوره، به درک تلقی آن ها از مفهوم تجدد و ترقی وابسته است و طبقه بندی آن ها به جریان های دینی و سکولار، سنت گرا و متجدد، چپ و راست و ... یک طبقه بندی «پسینی» است، نه «پیشینی»؛ به عبارت دیگر دینی و سکولار، سنت گرا و متجدد، چپ و راست، آزادی خواه و مستبد، ارتجاع و ترقی و همه آن مضامینی که به نحوی تاریخ دوران معاصر ایران را تحت سیطره خود قرار داده است، زاییده این تلقی از کیفیت دگرگونی و خاستگاه آن می باشد و لاجرم، قبل از آن که یک طبقه بندی عقلی و تاریخی باشد، یک طبقه بندی سیاسی و ذهنی است.
نوسنده سعی دارد در این نوشتار به وجوه سیاسی و ذهنی بودن این طبقه بندی ها خواهد بپردازد و معتقد است درک تلقی متفکران و کارگزاران عصر قاجاری از مفهوم تجدد و ترقی و خاستگاه آن، برای مقایسه جریان های مورد ادعای این نوشتار ضروری است؛ چون نقطه عزیمت طیف بندی های فکری، اجتماعی و سیاسی دوران معاصر است و شناخت چالش های تاریخ معاصر بدون شناخت این نقطه عزیمت، ابتر خواهد بود.

نویسنده: کریستوفر بالس

ناشر: web-3o

نوع فایل: exe

تعداد صفحات: -

زبان: فارسی

حجم کتاب: 486 کیلوبایت

توضیحات: ذهنیت نسلی

در نوشتار حاضر نویسنده در پی این است تا رئوس نظریه ای درباره ذهنیت نسلی را مطرح نماید و نظریه خود را با تعریفی از نسل و نحوه شکل گیری نسل ها آغاز می نماید. همچنین تعریفی از ابژه های نسلی ارائه می دهد:

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 9 فروردین 1388    | توسط: آروین برهانی    | طبقه بندی: فلسفه،     | نظرات()